Dlaczego warto rozwiązywać zadania szachowe?

Richard Teichmann, niegdyś jeden z czołowych zawodników na świecie mawiał, że „szachy to w 99% taktyka”. Jest to stwierdzenie, które podkreśla bardzo istotną rolę taktyki w szachach – ten element szachowego rzemiosła należy ćwiczyć regularnie, aby móc podnosić swój poziom gry. Oczywiście nie należy zapominać o innych ważnych aspektach królewskiej gry, takich jak strategia, końcówki, debiuty, zarządzanie czasem i wiele innych.

A zatem jakie korzyści przynosi rozwiązywanie zadań szachowych?

  1. Rozwijają umiejętność dostrzegania motywów taktycznych – motywy te, takie jak słabość ostatniej linii, widełki, odciągnięcie i wiele innych często pozwalają na odniesienie szybkiego zwycięstwa lub osiągnięcie przewagi materialnej, która pomoże to zwycięstwo odnieść. Dzięki regularnemu rozwiązywaniu zadań szachowych polepsza się zdolność zauważania współpracy między poszczególnymi bierkami na szachownicy oraz rozpoznawania typowych układów, które często występują w partiach szachowych.
  2. Pomagają w znalezieniu optymalnego posunięcia – im więcej rozwiązanych zadań szachowych, tym łatwiej podczas partii zauważyć potencjalnie najciekawsze posunięcia oraz wybrać to, które jest najbardziej optymalne.
  3. Uczą dokładnego liczenia wariantów – przewidywanie, co może wydarzyć się na szachownicy w ciągu kilku najbliższych posunięć jest jedną z najważniejszych umiejętności w szachach. Rozwiązywanie zadań szachowych pomaga w ćwiczeniu tej umiejętności oraz uczy rozpatrywania wielu różnych możliwości zarówno swoich, jak również przeciwnika.
  4. Pozwalają zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia tzw. „podstawek”, czyli błędów taktycznych wynikających z niewłaściwego policzenia wariantów lub przeoczenia pewnych możliwości przeciwnika. Systematyczny trening taktyczny pozwala również łatwiej zauważać i wykorzystywać podstawki po stronie rywala.

Jak widać, rozwiązywanie zadań szachowych jest niezwykle istotną częścią treningu każdego szachisty. Bardzo ważne jest oczywiście to, aby ten trening był sumienny oraz systematyczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *